Zespół Byszewianie

 

Historia powstania Zespołu Byszewianie

My jesteśmy „Byszewianie”  My zagramy dzisiaj Wam…

Jest to pierwszy nasz utwór, od niego zaczęliśmy nasze granie i śpiewanie. A zaczęło się to śpiewanie i granie od spotkań opłatkowych, które organizowaliśmy w Kole Gospodyń Wiejskich i opłatka „Żywej Róży”. Jak to bywa przy takich spotkaniach, często śpiewa się znane kolędy, stare pieśni ludowe z czasów naszej młodości.

Pan Kazimierz Żarominski grał nam na akordeonie, a Pan Wojciech Żarominski na bębenku. Doszliśmy do wniosku, że nasze głosy zaczynają się zlewać w jedną całość. Powstał wtedy pomysł zorganizowania zespołu. Pan Kazimierz Żarominski zgłosił naszą propozycję stworzenia zespołu do Gminnego Ośrodka Kultury. Zaprosił Panią Dyrektor Weronikę Sych na pierwsze spotkanie, które odbyło się u niego w domu. Przygotowaliśmy trzy piosenki, które podobały się Pani Weronice. Była zaskoczona i bardzo zadowolona naszym pomysłem i zaangażowaniem. A ponieważ akurat Ośrodek Kultury przygotowywał imprezę z okazji „Dnia Matki” ustaliliśmy program występu. Pod kierunkiem Pani Weroniki pilnie uczyliśmy się na próbach, by wypaść jak najlepiej.

24 maja 1998 roku wystąpiliśmy po raz pierwszy przed szeroką publicznością. Była wielka trema i zdenerwowanie, ale ogólnie byliśmy zadowoleni. Od tej pory, próby odbywały się systematycznie. raz w tygodniu program piosenek i instruktaż prowadziła Pani weronika , bo nie był jeszcze zatrudniony instruktor. Ponieważ Łódzki Dom Kultury ogłosił Przegląd Twórczości Ludowej, Pani weronika  wybrała piosenki ludowe a my pilnie się ich uczyliśmy.

W czerwcu 1999 roku wystąpiliśmy na Przeglądzie w Łowiczu śpiewając a cappella, ponieważ Pan Żarominski zachorował i nie mógł nam akompaniować. Mimo tych trudności wyśpiewaliśmy sobie wyróżnienie.

Już na Przeglądzie występowaliśmy w strojach ludowych, które mamy do tej pory. Pani Weronika kupiła nam haftowane bluzki  i wyszywane serdaki. Zakupiła także materiał na spódnice, które myśmy same uszyły. Na buty już zabrakło funduszy, więc kupiłyśmy je za swoje pieniądze.

Aby skompletować stroje, po roku zostały dokupione fartuchy. Kapelę zaopatrzono w kapelusze, materiał na koszule oraz materiał na spodnie. I znów same wyhaftowałyśmy i uszyłyśmy koszule i spodnie. Buty zespół kupił sobie sam. Kapela już w pełnych strojach ludowych prezentowała Gminę Nowosolna na Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie w czerwcu 1999 roku, i otrzymała wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 200,00 zł. podczas wszystkich Przeglądów i konkursów transportem i organizacją zajmował się Gminny Ośrodek kultury, a Pani weronika zawsze była z nami i załatwiała wszystkie sprawy związane z udziałem w konkursach. Nasze KGW otrzymało od gminy klub w Plichtowie do pełnej dyspozycji. Ale jak tam było? Nie będę tego opisywać… Wystarczy wspomnieć, że my nie mieliśmy żadnych dochodów a za światło trzeba  było płacić.

Z inicjatywy zespołu „Byszewianie” mieszkańcy Janowa i Byszew przystąpili do remontu budynku w Plichtowie. Zespół nadzorował całe to przedsięwzięcie, szczególnie mężczyźni – ale i kobiety też nie były gorsze. Po skończonym remoncie było oficjalne otwarcie zorganizowane przy pomocy KGW i GOK. Otrzymaliśmy gorące podziękowanie i ogromne brawa, co było najlepszą zapłatą za naszą pracę. Wtedy to Pani Weronika Sych podjęła decyzję, że potrzebny jest nam instruktor, gdyż pierwszy etap mamy już za sobą.

Został zatrudniony Pan Ryszard Kruszyński. Ileż on się z nami namęczył? Nie śpiewaliśmy przecież z nut. Z czasem jednak było coraz lepiej, a dziś rozumiemy się wspaniale. Teraz, wspólnie: zespół, Pan Rysiu i Pani Weronika  - układamy repertuar, na każdą imprezę inny, i pilnie się go uczymy.

Najwierniejsza publiczność to seniorzy. Oni to często ze łzami w oczach dziękują nam za nasze występy i proszą, żeby o nich pamiętać.

Jeśli chodzi o klub, Pani weronika przekonała nas, byśmy razem korzystali z pomieszczeń wraz z młodzieżą. Przyjechała ona z Panią Haliną Karczewską, pełnomocnikiem ds. rozwiązywania Problemów Alkoholowych, i razem podjęliśmy decyzję o utworzeniu klubu młodzieżowego „Kotwica”. W zamian Pani Halina opłaca światło, kupuję opał oraz sprzęty sportowe. Młodzież ma swoje miejsce spotkań z czego wszyscy jesteśmy zadowoleni.

Ostatnimi czasy przeraża nas tylko krążąca po gminie wiadomość o likwidacji Gminnego Ośrodka kultury. Do prowadzenia tej działalności trzeba naprawdę mieć duże doświadczenie i umiejętności. Ważna jest też cierpliwość, dyspozycyjność, znajomość dużej ilości pieśni i melodii. trzeba czasem poświęcić wiele wolnego czasu o każdej porze dnia i nocy, by w pełni sprostać  sprostać temu jakże trudnemu zadaniu.

Nasz zespół pracuje z GOK od początku swego istnienia i bez wahania można powiedzieć, że widzimy w/w cechy w pracy Pani Sych. Teraz pomaga nam jak może, ale co będzie, gdy odejdzie na emeryturę?

Przykro jest nam nieraz słyszeć, że nasz zespół się postarzał i że trzeba go odmłodzić. Albo, że znowu występują „Byszewianie”. Otóż może za pośrednictwem naszej gazety „Na wzniesieniach” zgłoszą się do nas chętni. Przyjmiemy z otwartymi ramionami młodych ludzi, bo przecież chyba wszyscy chcemy, by tradycje ludowe nie zaginęły lecz były kontynuowane…

Gdy dzień się kończy, noc już nadchodzi
Czas naszej miłej próby przychodzi;
Bo my lubimy nasze śpiewanie

Teksty kolęd, piosenek, orkiestry granie.
I – chociaż czasem nam nie wychodzi,
To my twierdzimy, że ten się nie myli
Co nic nie robi.

Helena Kałuda
członkini zespołu „Byszewianie”

 

JUBILEUSZ   10 – LECIA ISTNIENIA  ZESPOŁU  LUDOWEGO  „BYSZEWIANIE”

22 listopada 2008r. w Sali OSP w Starych Skoszewach odbyła się piękna gminna uroczystość, obchodzono  Jubileusz 10-lecia istnienia zespołu ludowego „Byszewianie”, w której udział wzięli gospodarze –zespół „Byszewianie”, zaproszone zespoły ludowe: „Wiaczynianka”, Klub Seniora z Kalonki, „Lipkowianka” z Lipki w gminie Stryków, oraz zaproszeni goście.
Obecni byli: Wójt Gminy Nowosolna pan Tomasz Bystroński,  z-ca wójta pani Jadwiga Kolasa, Proboszcz Parafii w Skoszewach ksiądz Andrzej Warszewik,  Radni Rady Gminy Nowosolna:  pan Zbigniew Żeromiński, pan Mariusz Szulc, pan Piotr Szcześniak, Prezes LKS Byszewy pan Bogusław Szubert, Prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Nowosolnej, Radna Powiatowa – pani Wiesława Walczak , Przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet pani Halina Rogulska, Dyrektor SP w Starych Skoszewach pani Zofia Okońska, państwo Jolanta i Józef Kurzejamscy, oraz przedstawiciele gminnych organizacji pozarządowych i przyjaciele zespołu. Obecni byli oczywiście również współzałożyciele zespołu „Byszewianie” pani Weronika Sych i Pan Ryszard Kruszyński. Podczas uroczystości w bardzo ciekawy, artystyczny sposób przedstawiona została historia zespołu, przywołane zostały wspomnienia i nie zabrakło chwil wzruszenia. Pełni podziwu obecni na uroczystości goście szczerze dziękowali,  gratulowali  zespołowi i życzyli wielu dalszych owocnych lat, samorealizacji i zadowolenia z prowadzonej działalności.

Zespół „Byszewianie” tworzą ludzie dla których muzykowanie i śpiewanie jest ogromna życiową pasją, przynoszącą wielką radość i zadowolenie.
Przez 10 lat skład zespołu trochę się zmieniał, jego obecny skład to: Kazimierz Żaromiński – kierownik zespołu,  Halina Żaromińska,  Eugeniusz Żaromiński,  Stanisława Żaromińska,  Helena Kałuda, Urszula Dura,  Jan Forma,  Barbara Flis, Ewa Niewiadomska,  Halina Janeczek,  Teresa Grzywacz,  Waldemar Adamczewski, oraz najmłodsza członkini zespołu Agatka.
Z  zespołem współpracuje tez pani Grażyna Kraska oraz instruktor pan Ryszard Kruszyński.

Historia zespołu Byszewianie rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy to Pan Kazimierz Żaromiński zgłosił propozycję stworzenia zespołu do Gminnego Ośrodka Kultury. Wcześniej mieszkańcy Byszew spotykali się przy różnych okazjach i często śpiewali znane kolędy i pieśni ludowe przy akompaniamencie akordeonu i bębenka.
Pomysł utworzenia zespołu został zaakceptowany i 24 maja 1998 roku zespół wystąpił po raz pierwszy przed szeroką publicznością podczas gminnej uroczystości z okazji Dnia Matki, a utwór „My jesteśmy Byszewianie, 
My zagramy dzisiaj Wam...”  jest pierwszym utworem, od którego zespół zaczął granie i śpiewanie.

Wspólnie z  panią Weroniki Sych – dyrektorem GOK zespół dobierał repertuar i przygotowywał programy artystyczne na wszelkie gminne uroczystości. Próby odbywały się systematycznie i po niedługim czasie  zespół wziął udział w Przeglądzie Twórczości Ludowej ogłoszonym przez Łódzki Dom Kultury i w czerwcu 1999 roku w Łowiczu wyśpiewał wyróżnienie. Ze środków finansowych Gminnego Ośrodka Kultury zakupione zostały haftowane bluzkii wyszywane serdaki, a także materiał na spódnice, które członkinie zespołu uszyły same. Buty członkowie zespołu kupili je za swoje pieniądze. By skompletować stroje, po roku zostały dokupione fartuchy. Kapelę zaopatrzono w kapelusze, materiał na koszule oraz materiał na spodnie. I znów kobiety same wyhaftowały i uszyły koszule i spodnie. Kapela, już w pełnych strojach ludowych, reprezentowała Gminę Nowosolna na Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie w czerwcu 1999 roku i otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną. Od 2000 roku GOK zatrudniał dla zespołu instruktora muzycznego pana Ryszarda Kruszyńskiego. Zespół współpracował  z GOK od początku swego istnienia. Po rozwiązaniu instytucji Gminnego Ośrodka Kultury  z dniem 30 września 2004r. opiekę nad zespołem przejął Urząd Gminy Nowosolna, a od 2007 roku również Ludowy Klub Sportowy Byszewy. Jedenastoosobowy zespół nadal współpracuje z instruktorem muzycznym i wspólnie z nim opracowuje programy artystyczne na wszystkie gminne uroczystości i imprezy. Corocznie reprezentuje gminę na Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie oraz na różnego rodzaju powiatowych imprezach. Reprezentuje gminę poza jej granicami, m.in. zespół występował dwukrotnie w Sali Kongresowej w Warszawie podczas Kongresu Związku Gmin Wiejskich RP, podczas Rajdu Chłopskiego w Rajczy, na Węgrzech podczas Święta Koguta.  Zespół bierze udział w wyjazdach studyjnych organizowanych przez gminę i na terenie Polski, reprezentuje ją  i uprzyjemnia pobyt gospodarzom i gościom w odwiedzanych miejscach, m.in. w Chmielnie na Kaszubach,  w Bieszczadach, na Opolszczyźnie, w Pieninach, w Biesowie na Mazurach. Obecnie próby zespołu odbywają się w wyremontowanym budynku dawnej podworskiej gorzelni, obecnie świetlicy środowiskowej w Byszewach. W swoim dorobku zespół ma wiele piosenek i pieśni o treści ludowej, kościelnej, żołnierskiej i biesiadnej.
Powinniśmy być pełni podziwu i szacunku dla ludzi którzy z własnej woli i z ogromnym zaangażowaniem pielęgnują tradycje ludowe, a także poświęcając swój wolny czas reprezentują naszą lokalną społeczność poza granicami gminy. Dzięki nim, tak jak inne gminy, również możemy pochwalić się  ludowym zespołem i kapelą. Podsumowaniem niech będą słowa J. W. Goethe’go przytoczone podczas uroczystości przez panią Zosię Okońską :
„Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają, źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”.

 

Kierownictwo zespołu: Państwo Halina i Kazimierz Żaromińscy tel. 42 6714867


Projekty Międzynarodowe

Website Security Test