Wyjazd studyjny "Śladami Kultur Podlasia"

W dniach 27 – 30 września 2012 r. odbył się wyjazd studyjny  „Śladami Kultur Podlasia - dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu Podlasia”, ukierunkowany na zapoznanie się z działalnością gminnych instytucji kultury na Podlasiu a w szczególności w gminie Michałowo i gminie Narewka. Organizatorem wyjazdu studyjnego adresowanego do radnych, sołtysów, przedstawicieli gminnych organizacji pozarządowych oraz do wszystkich mieszkańców gminy było Gminno Parkowe Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie.
Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu zwiedzali zabytki Podlasia: Pałac i ogrody Branickich, Katedrę pw. Wniebowzięcia NMP, Rynek z ratuszem, Cerkiew św. Mikołaja w Białymstoku a także XVII wieczny drewniany meczet i mizar – najstarszy w Polsce zabytkowy cmentarz tatarski w Kruszynianach, po których oprowadził nas pan Dżemil Gembicki - przewodnik i administrator meczetu. Kruszyniany to miejsce które warto odwiedzić poznając kulturę tatarską. Tatarzy są obecni w rejonie Podlasia od XV w. Zajmowali głównie tereny wokół Sokółki oraz Krynek. Byli przedstawicielami swojej nacji, znajdującymi się najdalej na zachód od swego państwa. Dziś mamy w naszym kraju blisko cztery tysiące Tatarów, z czego aż tysiąc ośmiuset mieszka w Białymstoku. Tatarzy utworzyli nawet własny wewnętrzny podział administracyjny. Istnieją trzy gminy tatarskie :  Białystok, Bohoniki, Kruszyniany. Mieszkańcy Kruszynian  (tatarzy polsko-litewscy) kultywują zwyczaje muzułmańskie,  serwują  tradycyjną kuchnię tatarską i chętnie opowiadają o swoich zwyczajach. 
Drugiego dnia delegacja gminy Nowosolna została w miły i serdeczny sposób ugoszczona przez Pana Marka Nazarko - Burmistrza miasta - gminy Michałowo w przepięknym Ratuszu. Podczas spotkania mieliśmy możliwość zapoznania się z bardzo prężną działalnością samorządu miasta i gminy Michałowo.  Wszyscy podziwialiśmy nie tylko wspaniały budynek nowego Ratusza ale również walory przyrodnicze i  turystyczne  gminy Michałowo, poznaliśmy też ciekawych i miłych ludzi i zebraliśmy wartościowe doświadczenia. W Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie spotkaliśmy się z Dyrektorem Panią Elżbietą Palinowską oraz pracownikami świetlic wiejskich będących terenowymi placówkami podległymi gminnej samorządowej instytucji kultury. Obejrzeliśmy nowo wyremontowane wnętrza budynku i zapoznaliśmy się z działalnością domu kultury i świetlic wiejskich. Kolejnym miejscem które odwiedziliśmy był zespół szkół w Narewce. Spotkanie dzieci – uczniów szkoły podstawowej z mieszkańcami naszej gminy a w szczególności z jednym – mimem komicznym panem Jarosławem Zimowskim wywołało ogromne poruszenie i dało wiele radości. Natomiast mieszkańcom naszej gminy wiele radości przysporzyła wizyta w Podlaskiej wiosce tematycznej - gospodarstwie agroturystycznym BORA - ZBRÓJ . Przejażdżka 'bonanzą", zabawy na wiejskim podwórku,  zwiedzanie skansenu "wieś wczoraj" i leśnej galerii  na długo pozostaną w pamięci wszystkich osób. Z działalnością świetlic wiejskich w gminie Narewka, które również są terenowymi placówkami podległymi gminnej samorządowej instytucji kultury w Narewce  zapoznaliśmy się podczas spotkania w świetlicy wiejskiej w Lewkowie Starym, gdzie swoim występem powitał nas młodzieżowy zespół rockowy „Królik na uwięzi” działający przy świetlicy wiejskiej w Lewkowie. O działalności świetlicy i swoim ogromnym zaangażowaniu w życie społeczne opowiedziała nam prowadząca ją, tryskająca niesamowitą pozytywną energią pani Helena Rejent. W ośrodku edukacji ekologicznej w Siemianówce spędziliśmy miły wieczór przy ognisku, a kolejnego dnia rano wyruszyliśmy na spotkanie z dziką puszczą białowieską i żubrami. W Białowieży  podziwialiśmy naturalność puszczy, zwiedziliśmy  Muzeum przyrodniczo – leśnego i Rezerwat pokazowy żubrów, który oprócz żubrów zamieszkują także wilki, żubronie, łosie, jelenie, sarny, dziki. 
Przejeżdżając przez wschodnie Podlasie mijamy wiele cerkwi i krzyży prawosławnych z charakterystycznymi trzema poprzeczkami doskonale wpisującymi się w krajobraz szczególnie gdy słońce odbija się od pozłacanych kopuł i lśniących krzyży. W Lewkowie znajduje się parafialna cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła. Pierwsza pisemna wzmianka o cerkwi pojawiła się w  XVII wieku. Obecna świątynia powstała na początku XVIII w. W miejscowości działa zespół folklorystyczny „Cegiełki” oraz wykonywane jest rękodzieło ludowe w postaci wyrobów z gliny i drewna. W miejscowej galerii można obejrzeć galerię  obrazów, wyroby rękodzielnicze, wystawy fotograficzne. Kolejne spotkanie w świetlicy wiejskiej w Lewkowie z wójtem gminy Narewka  panem Mikołajem Pawilczem  i mieszkańcami gminy Narewka uświetnił swoim występem zespół folklorystyczny „Cegiełki” z Lewkowa Starego. Zespół   powstał w 1976 r. przy Zakładzie Ceramicznym w Lewkowie Starym. W repertuarze posiada piosenki w języku białoruskim, jest wielokrotnym laureatem konkursu "Piosenki Białoruskiej"; kilkakrotnie gościł na Białorusi. We wrześniu 2012r. na  XV Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2012 w Bydgoszczy pośród  59 zespołów, 19 solistów i 2 duetów Zespól Folklorystyczny „ Cegiełki” z Klubu Seniora PZE „Ceramika” w Lewkowie Starym i Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce otrzymał Grand Prix im. Tytusa Frelichowskiego, Statuetkę „Łuczniczki" oraz nagrodę rzeczową Wicewojewody Kujawsko-Pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego. Zespół „Cegiełki” oraz delegacja gminy Narewka zostali oficjalnie zaproszeni do gminy Nowosolna na Majówkę Samorządową 2013.
Ostatniego dnia naszej podróży przed wyruszeniem w drogę powrotną do domu udaliśmy się do Grabarki, która jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce i największym w Polsce prawosławnym sanktuarium. Na Grabarce znajduje się utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie.
„Święta Góra znana jest z cudów. Najbardziej znany dokonał się w 1710 roku podczas wielkiej epidemii cholery. Pewien starzec miał objawienie, że wszyscy, którzy pójdą za nim na wzgórze i napiją się wody z tryskającego tam źródełka, będą uzdrowieni. Tak też się stało. W podzięce ludzie wznieśli w tym miejscu drewnianą kaplicę, którą w XIX wieku rozbudowali w cerkiew Przemienienia Pańskiego. Cerkiew otacza las drewnianych krzyży ofiarnych, często z epitafiami, pisanymi cyrylicą. Krzyże zmuruszałe i zupełnie nowe,  wysokie na 3 metry i zaledwie półmetrowe, wszystkie przyniesione w ważnej intencji od  chorych, strapionych, szukających nadziei i siły.  Jak przed dwoma wiekami u podnóża Świętej Góry bije uzdrawiające źródełko. Tu zatrzymują się wszyscy pielgrzymi. Niektórzy wchodzą do płynącego obok strumyka, którego woda ma leczyć i uzdrawiać. Moczą chustki i wilgotnymi przemywają chore miejsca.  Pozostawiają je na brzegu na znak, że z chustami opuszczają  ich choroby.”  
Grabarka znajduje się w województwie podlaskim, około 10 kilometrów z Siemiatycz na wschód. Tu czas się zatrzymał. Drewniane, stare domy, przydrożne kapliczki z czteroramiennymi krzyżami i kojąca cisza.  W drodze powrotnej do Łodzi zatrzymaliśmy się w położonym na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad rzeką Kamionką mieście Siemiatycze. Podlasie jest regionem wielokulturowym, wyznawcy wielu różnych religii i kultur żyją obok siebie w zgodzie. Polacy, Białorusini, Tatarzy, Żydzi. Muzułmanie żyją obok prawosławnych, katolicy obok Żydów.  Przy ulicy Jana Pawła II znajduje się cerkiew, domy wszystkich wyznań przeplatają się, różnice się zacierają, kultury się łączą. Można tego doświadczyć podjeżdżając pod górkę ekumeniczną nad jeziorem Ozierany w okolicach Kruszynian, gdzie obok siebie wznoszą się krzyże prawosławny i katolicki, a u ich stóp stoi kamień z wyrytym półksiężycem. Ten widok  robi ogromne wrażenie…  GALERIA ZDJĘĆ

Archiwum aktualności

INFORMACJE O ODWOŁANYCH ZAJĘCIACH:

w lutym nie będą się odbywać zajęcia mixu tanecznego dla dzieciInformacja o "cookies" Ważne: Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

RODO w GPCKiE w Plichtowie
__________________________
Godziny otwarcia
GPCKiE w Plichtowie
:

Poniedziałek: 8.00 - 21.00
Wtorek: 8.00 - 20:30
Środa: 8.00 - 21.00
Czwartek: 8.00 - 20.00
Piątek: 8.00 - 20.30

Biuro czynne:
poniedziałek - piątek
godz.8:00-16:00

____________________

KONTAKT
informacje kontaktowe, teleadresowe
_____________________________

HARMONOGRAM ZAJĘĆ

GODZINY OTWARCIA ŚWIETLIC

Regulamin uiszczania opłat za zajęcia
Załącznik nr 1 do Regulaminu - Odpłatność za uczestnictwo w zajęciach

REGULAMIN WYNAJMU SAL W GMINNO PARKOWYM CENTRUM KULTURY I EKOLOGII W PLICHTOWIE
ZAŁĄCZNIK NR 1 DO REGULAMINU WYNAJMU SAL W GPCKiE W PLICHTOWIE

Projekty Międzynarodowe

Ekologia, Klub Przyjaciół Ziemi, Turystyka kulturowa

Nasi goście

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
Website Security Test